МЗТ Скопје доби збиен календар во АБА, за 10 дена 5 меча и пат од 3000 км

Уште само една недела има до стартот на новата сезона во кошаркарската АБА лига, а веќе е познат и распоредот на натпреварите.

mzt champion3

Нашиот единствен претставник МЗТ Скопје Аеродром доби пеколен календар каде за 10 дена треба да одигра 5 средби.

МЗТ Скопје на 1 или 2 октомври отвора нагости против Унион Олимпија, а потоа за само два дена во „Јане Сандански“ треба да го пречека Металац, на 6 и на 7 октомври следува дербито во Белград против Партизан, за по само два дена да игра со Мега Лекс исто така во Србија.

Пеколниот распоред во првите пет кола „металците“ го затвораат на домашен терен против Игокеа, натпревар кој треба да се одигра во терминот од 10 до 12 октомври.

Во седмото коло во Скопје гостува Цибона, а во деветтото кое е на програмата на 9 ноември МЗТ Скопје во арената Јане Сандански ја пречекува Црвена Звезда.

mzt2

Првиот дел од сезоната завршува на 7 март следната година по што стартува разигрувањето за шампионската титула.

За тимот од Аеродром ова ќе биде четврта сезона во регионалната АБА лига, а минатата сезона штковите на 26 средби завршија на 13 позиција, со 7 победи и 19 порази.