Летонскиот џин Кристопанс потпиша за РК Вардар!

Ракометниот клуб Вардар потпиша тригодишен договор со највисокиот играч во Лигата на шампионите, 213 сантиметри високиот летонец Даинас Кристопанс.

кристопанс

Кристопанс сезонава настапува за екипата на Мешков Брест, а договорот со Вардар ќе започне да важи од сезоната 2017/2018.

Тој игра на позицијата десен бек, и ќе го замени Алекс Душебаев од следната сезона ќе игра за Кјелце.

„Даинис Кристопанс доаѓа во Вардар како големо засилување за тимот, не само во нападот туку и во одбрана.

,,Веруваме дека неговото доаѓање ќе придонесе за уште подобра игра на екипата, и во одбрана и напад, а тој ќе ги покаже сопствениот раскошен талент и квалитети“, изјавил Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.

кристопанс1

,,Време е за нов предизвик во мојата кариера, мојата одлука падна на Вардар, клуб кој ми понуди најдобри услови за напредок во кариерата.

,,Вардар е еден од најамбициозните тимови во светот во моментот – изјави Кристопанс на интернет страната на РК Вардар.

Кристопанс лани ја имаше најдобрата сезона во ЛШ, постигнувајќи 62 гола, а сезонава постигна 23 гола на пет натпревари.

Во СЕХА лигата има постигнато 25 гола на седум натпревари, и е втор најдобар стрелец во тимот.