ХИТ приказна – Дали е можно, Стеф Кари можеше да заврши во Полска наместо во НБА?!

Loading

Стеф Кари, нов кошаркар на Анвил од Вроцлав. Можете ли да замислите такво нешто?

Веројатно и најголемите навивачи на тој полски клуб не можат, но тоа можеше да се случи, поточно тоа беше идејата на тренерот Римас Куртинаитис.

Познатиот литвански тренер раскажа интересна приказна за тоа како го забележал Стеф додека скаутирал играчи. Пред 15 години сакаше да го донесе во својот тогашен тим, но малку се занесе.

„Беше 2007 година, го менаџирав Анвил од Вроцлав и барав плејмејкер. Го гледав турнирот NCAA поради еден играч и одеднаш друг ми падна во око. Тој одлично ракуваше со топката, имаше феноменална креација. неговиот удар беше совршен. Сакав шут од Универзитетот Дејвисон во Полска, но тој другиот чувар ми беше во окото. Му реков на агентот во тоа време: „Не ми треба тој, го сакам овој другиот“. Куртинаитис ја започна приказната за „BasketNews.

Потоа следела реакцијата на агентот кој почнал да се смее.

„Ме погледна смеејќи се и ми рече: „Престани да се шегуваш, тој ќе биде првиот избор на драфтот во НБА следната година.“ Тоа беше Стеф Кари. Да, го сакав Кари во Полска. Така, ако ништо друго, барем јас имав добро око за играчите“, низ насмевка изјави Римас.

Кари не беше избран на драфтот во 2008 година, туку во 2009 година како седми пик од Голден Стејт. Оттогаш, тој ја напиша историјата на лигата, стана најдобриот шутер досега и човекот кој засекогаш го промени начинот на игра во најсилната лига на светот.

А, по приказната за Стеф, искусниот стручњак зборуваше и за неговиот нов клуб кој ќе игра во Купот на Европа на ФИБА, иако амбициите беа поинакви.

„Лично го познавам Џорди Бертомеу, често разговаравме. Се сеќавам кога бев тренер на Химки, клубот бараше тригодишна евролигашка лиценца, бидејќи имавме силен спонзор и финансиска стабилност, но не ја добивме таа привилегија. Евролигата е многу строга со такви работи. Слично е и сега кога со Волвси се обидовме да добиеме покана за европскиот куп и Лигата на шампионите на ФИБА. Не е така лесно кога си нов клуб, мораме да стекнете доверба, покажете се и само тогаш ќе можеме да зборуваме за такви работи“, заклучи Куртинаитис.