(ФОТО) Зошто овие големи фудбалски ѕвезди нема да ги гледаме на Мундијалот во Катар?

Loading

На претстојниот Мундијал нема да учествуваат големи фудбалски ѕвезди – некои поради повреди ќе го пропуштат турнирот во Катар, додека некои нема да бидат таму бидејќи нивните земји не се квалификуваа.

фото: Gary Oakley / Actionplus / Profimedia, EPA Peter Powell, AP Antonio Calanni, AP Rui Vieira

Ерлинг Халанд (Норвешка)

Халанд имаше феноменален почеток на својата прва сезона во Манчестер Сити со 18 гола во 12 натпревари во Премиер лигата, но Норвешка не успеа да ја победи Холандија во последниот натпревар од квалификациите за Светското првенство во Групата Г. Халанд, кој постигна гол во ремито 1-1 кога двата тима се сретнаа во Осло, го пропушти одлучувачкиот играч поради повреда. Холанѓаните се пласираа на првото место во групата со победа од 2:0, додека Норвешка остана на третото место. Халанд постигна 21 гол на 23 натпревари за Норвешка, но мора да почека најмалку до 2026 година за неговата земја да стигне до првото Светско првенство од 1998 година.

фото: REUTERS/Marcelo Del Pozo

Мохамед Салах (Египет)

Салах, кој минатата сезона ја освои „Златната копачка“ како најдобар стрелец во Премиер лигата заедно со Хјун Мин Сон, промаши пенал против Сенегал во последното коло од африканските квалификации што го исфрли Египет од Светското првенство. Салах стрелаше преку пречката пред неговиот поранешен соиграч од Ливерпул, Садио Мане да постигне гол за победа на Сенегал од 3-1. Тоа беше реприза на победата на Сенегал на пенали во финалето на Африканскиот куп на нации.

Пол Погба (Франција)

Пол Погба ќе го пропушти турнирот поради постојани проблеми со коленото. 29-годишниот играч одигра клучна улога во успехот на Франција на Светското првенство пред четири години, но оваа сезона не одигра ниту еден натпревар. Последниот официјален натпревар го одигра во април. По враќањето во Јувентус од Манчестер Јунајтед, Погба се повреди за време на претсезонската турнеја низ САД во јули. Отпрвин решил да не се оперира, но на крајот на почетокот на септември го оперирал десното колено. Агентот на Погба, Рафаела Пименто изјави дека „по операцијата му треба дополнителна рехабилитација“. Погба исто така беше вмешан во скандал со изнуда во кој се вмешани неговиот постар брат и пријателите од детството.

погба

Нголо Канте (Франција)

Канте нема играно за својот клуб или земја од август, а Челзи минатиот месец потврди дека играчот од средниот ред ќе го пропушти турнирот додека се опоравува од операцијата поради повреда на тетивата. Долго време се сметаше за еден од најдобрите играчи од средниот ред во светот. Канте одигра клучна улога заедно со Погба во трката на Франција до титулата во 2018 година. Друг француски играч од средниот ред, Бабукар Камара, исто така ќе го пропушти натпреварот поради повреда.

Дејвид Алаба (Австрија)

Австрија не успеа да се пласира на Светското првенство откако загуби од Велс во баражот. Герет Бејл постигна два гола во победата од 2-1 што го урна сонот на неговиот соиграч од Реал Мадрид да го направи својот прв настап на најголемиот фудбалски турнир. Овој 30-годишен фудбалер, кој во 2021 година се пресели од Баерн во Реал, беше капитен на Австрија на минатогодишното Европско првенство, каде што тимот загуби во осминафиналето од шампионот Италија.

фото: Eric Alonso/Getty Images

Луис Дијаз (Колумбија)

Надежите на Дијаз за Светското првенство беа завршени дури и пред да го повреди коленото додека играше за Ливерпул, бидејќи Колумбија заврши на шестото место во јужноамериканските квалификации. 25-годишниот играч, кој стана миленик на навивачите на Ливерпул кога пристигна од Порто во јануари, допрва треба да игра на Светското првенство. За Колумбија постигна 8 гола на 37 натпревари. Турнирот ќе го пропуштат и Хамес Родригез и Радамел Фалкао.

фото: Getty Images

Џанлуиџи Донарума (Италија)

Веројатно најдобриот голман во светот нема да игра на Светското првенство бидејќи Италија изненадувачки не успеа повторно да се квалификува на турнирот. Донарума беше играч на турнирот кога и помогна на Италија да го освои минатогодишното Европско првенство, но не успеа да го спречи победничкиот гол на Александар Трајковски за Македонија во плеј-офот во март. Италија исто така не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија 2018. Донарума, кој важи за наследник на големиот Буфон, ќе добие уште една шанса. Иако за Италија веќе одигра 49 натпревари, има само 23 години.

Светското првенство 2022 во фудбал стартува во недела на 20 ноември и ќе трае до 18 декември во Катар.

На отворањето со почеток од 20 часот в недела ќе се сретнат домаќинот на турнирот Катар и Еквадор.