ФОТО: Составот на Турција за ЕУРО 2020 – Кој е нивниот клучен играч?

Турција ќе има на располагање 26 играчи кои ќе ги играат натпреварите на ова ЕУРО 2020. За нив ова е 4-то учество на континенталните собири. Нивниот најдобар пласман е полуфинале во 2008 година кога загубија од Германија со 3-2.

Фудбалерот на Ливерпул, Озан Кабак и Каглар Сојунку од Лестер, ќе бидат клучни играчи во одбраната, додека Андер ќе игра во нападот.

Кој е нивниот клучен играч?

Хакан Чалханоглу од Милан е играч од средниот ред роден германец со потекло од Турција, исто како Месут Озил, и отворено ја изрази својата желба да стане еквивалент на Озил во тимот на Турција, работејќи како креативна подлога на овој тим.

За Манчестер Јунајтед се вели дека сакаат да го ангажираат 27-годишниот фудбалер и тој беше првиот Турчин кој постигна гол против Англија.

Чалханоглу е специјалист за слободни удари со техника што потсетува на Кристијано Роналдо, па тој се надева дека квалификациите за Лигата на шампионите со Милан ќе бидат само почеток на едно посебно лето.

Кој е нивниот полн состав?

  • Голмани: Алтај Бајиндар (Фенербахче), Мерт Гунок (Истанбул Башакшехир), Угурчан Чакир (Трабзонспор)
  • Дефанзивци: Зеки Челик (Лил), Каглар Сојунку (Лестер), Каан Ајхан (Сасуоло), Мерих Демирал (Јувентус), Мерт Мулдур (Сасуоло), Озан Кабак (Ливерпул), Ридван Јилмаз (Бешикташ), Умут Мерас (Ле Авр)
  • Играчи за врска: Јусуф Јазичи (Лил), Дорухан Токоз (Бешикташ), Ирфан Кан Кахвечи (Фенербахче), Океј Јокусулу (Вест Бром), Оркун Кокчу (Феенорд), Озан Туфан (Фенербахче), Тајлан Анталијали (Галатасарај), Хакан Чалханоглу (Милан)
  • Напаѓачи: Бурак Јилмаз (Лил), Ченгиз Андер (Лестер), Енес Унал (Гетафе), Абдулкадир Омур (Трабзонспор), Керем Актуркоглу (Галатасарај), Халил Ибрахим Дервишоглу (Брентфорд), Кенан Караман (Фортуна Дизелдорф)

Списокот на играчите на Турција е официјален заклучно со денеска, петок, 11 јуни.