ФОТО: Составот на Италија за ЕУРО 2020 – Што се очекува од новиот состав на Манчини?

Играчот за врска на Пари Сент Жермен, Марко Верати е избран во последниот состав на Италија од 26 играчи за ЕУРО 2020 и покрај неговите неодамнешни проблеми со оштетување на лигаментите на коленото.

Потврдениот список на Роберто Манчини од 26 играчи беше објавен непосредно пред крајниот рок на УЕФА, но мораше да биде изменет пред ЕУРО со повлекувањето на Стефано Сенси поради повреда. Матео Песина од Аталанта, исто така е повикан.

Кој е нивниот клучен играч?

Доколку е во форма, Марко Верати е клучен играч во формацијата на Италија на селекторот Роберто Манчини.

Италијанскиот среден ред е натрупан со талент, но Верати е најкласивниот оператор од сите нив. Способен да доминира во играта од центарот на теренот.

Човекот од ПСЖ ќе се обиде да создаде и да учествува во нападите, а Италија се очекува да го има поголемиот дел од топката против своите противници.

Единствениот прашалник е дали е на располагање – Верати оваа сезона забележа само 21 настапи во Лига 1 и ја заврши кампањата со повреда на коленото поради што ги пропушти последните три меча на ПСЖ.

Кој е целиот состав за Евро 2020?

  • Голмани: Џанлуиџи Донарума (Милан), Алекс Мерет (Наполи), Салваторе Сиригу (Торино)
  • Дефанзивци: Франческо Ачерби (Лацио), Алесандро Бастони (Интер), Леонардо Бонучи (Јувентус), Џорџо Киелини (Јувентус), Џовани Ди Лоренцо (Наполи), Емерсон Палмиери (Челзи), Алесандро Флоренци (Пари Сент Жермен), Леонардо Спинацола (Рома), Рафаел Толој (Аталанта)
  • Играчи од средниот ред: Николо Барела (Интер), Брајан Кристанте (Рома), orgоргињо (Челзи), Мануел Локатели (Сасуоло), Лоренцо Пелегрини (Рома), Матео Песина (Аталанта), Марко Верати (Пари Сен Germермен)
  • Напаѓачи: Андреа Белоти (Торино), Доменико Берарди (Сасуоло), Федерико Бернардески (Јувентус), Федерико Киеса (Јувентус), Чиро Имобиле (Лацио), Лоренцо Инсиње (Наполи), Џакомо Распадори (Сасуоло).

Доколку Италија биде прва во својата група, во нокаут фазата ќе се сретнат со второпласираната екипа од групата Ц каде играат Холандија, Украина, Австрија и Македонија.

За Италија ова ќе биде 9-то учество на Европските шампионати, а единствената титула ја имаат од 1968 година кога на домашен терен го подигнаа трофејот. Имаат уште и две втори места од 2000 и 2012 година.