БОМБА во Белград – Најтрофејниот европски тренер е нов предводник на Партизан!

Најтрофејниот европски стручњак ќе ги предводи црно-белите во следните три години, бидејќи постигнал договор со сите важни страни во целата приказна.

Она што се најавуваше со недели и што изгледаше како бајка или научна фантастика, стана реалност! Жељко се врати!

Ова значи дека Партизан е во состојба да обезбеди буџет за следната сезона и да направи респектабилен тим кој ќе се бори за титулата на сите фронтови, а тоа е мултимилионска сума.

Јасно е дека Обрадовиќ сигурно не би се согласил да дојде во клуб кој нема најголема амбиција.

Претседателот Остоја Мијаиловиќ го донесе спортскиот директор Зоран Савиќ за Партизан да се врати што побрзо на патеките на старата слава.

Познато е дека Савиќ и Обрадовиќ се во многу добри односи, па може да се очекува дека со заеднички напори ќе ги туркаат црно-белите кон светла иднина и, зошто да не, и на самиот врв на европската кошарка.

Жељко Обрадовиќ со години ги следи настаните во клубот, кои отворено ги сака со сето свое срце, а идејата да се врати на црно-белата клупа полека се роди во него.

Кога конечно се измори од гледање и пропаѓање на клубот на кој им ја донесе титулата европски шампион, тој зеде една година пауза за да може да види каква е реалната ситуација и како може да му помогне на Партизан.

Кога тој се увери, започнаа преговорите, кои завршија со ракување, па останува само да се потпише договорот.