Барса шокирана на Ноу Камп од Валенсија, драмата во Примера продолжува!

Во Шпанската примера допрва започнуваа возбудувањата на 5 кола до крајот на првенството.

Football Soccer - Barcelona v Valencia - Spanish Liga BBVA - Camp Nou stadium, Barcelona

Најголемото изненадување го направи Валенсија која на Ноу Камп ја победи Барселона со 2-1 во последниот натпревар од 33.коло.

Поразот е трет по ред за играчите на Луис Енрике или четврти вклучувајќи го и оној од Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите.

Барселона на врвот имаат ист број на бодови со Атлетико и само бод повеќе од Реал Мадрид.

Мадридските тимови во ова коло забележаа рутински победи, Реал кај Гетафе славеше со 5:1, а Атлетико со 3:0 ја победи Гранада.

valenc barca1

Валенсија поведе во 27.минута кога Ракитиќ си постигна автогол, а Санти Мина лесно го совлада Браво за 2-0.

Барселона притисна во второто полувреме, но постигна само еден гол. Меси по проигрувањето на Алба го совлада голманот на Валенсија, а аргентинецот го постигна 500-от гол во кариерата, 450-ти во дресот на Барселона. Свои шанси во вториот дел имаше и Валенсија, но резултатот остана непроменет.

Шпанската Примера продолжува в среда, со натпреварите од 34.коло, Барселона ќе гостува во Ла Коруња, Реал ќе го пречека Виљареал, а Атлетико во дербито му гостува на Атлетик Билбао.