Бадел претрпе пораз од Радивој Кораќ

E40BEE3CC99EAD4E8C0B5083267515C2

Во рамките на Јадранската лига во женска конкуренција Бадел гостуваше во Белград кај тимот на Радивој Кораќ каде го претрпе и  вториот пораз на гостувањата во Белград.Српски Радивој Кораќ ја запиша првата сезонска победа 67-55 (24-13, 11-10, 14-16, 18-16)

Домашната екипа одлично го отвори натпреварот за до крај на првото полувреме дојде до резултат 35-23 односно 12 поени разлика во своја корист. Третиот период од играта им припадна на Баделки кои го добија со два поени разлика, но во четвртиот период белграѓанки вратат со иста мера 18-16 и на крајот мечот заврши со иста разлика од полувремето 67-55.

Во Бадел најефикаскна беше Митрашиновиќ со 23 поени, Стојановска и Јоловиќ реализираа по 12 поени