Супериорно до нова титула… Џоковиќ го преслуша Надал во финалето во Доха!

Во финалето на АТП 250 турнирот во Доха, Катар, до титулата стигна кој друг ако не светскиот рекет број 1 во светот српскиот тенисер Новак Џоковиќ.

djoko doha

Ноле му одржа вистинска лекција на својот вечен ривал Рафа Надал и го победи убедливо со 2-0 во сетови 6-1 и 6-2, за нешто повеќе од 70 минути игра.

Џоковиќ со оваа победа против Надал стигна до својата јубилејна 60-та титула во тениската кариера, но она што е уште поважно е што конечно го скрши ледот и за првпат поведе во меѓусебните дуели со Рафаел Надал со 24 наспротив 23-те победи на шпанецот Надал.

novak-djokovic doha novak-djokovic doha1

За освоениот турнир во Доха, Џоковиќ заработи 250 атп поени и 201 илјада долари.