Евролига: Фенер 100%, ЦСКА и Реал стигнаа до важни победи во 5.коло од ТОП 16

Само три средби од 5.коло се одиграа во кошаркарската Евролига каде домашните тимови стигнаа до победи на сите три средби.

fenerbahce

Фенербахче на Антиќ ја победи Цедевита со 86:73, а турците натпреварот го решија во првата четвртина која ја добија со убедливи 27:13.

Цедевита успеа да се врати во натпреварот кога намали на -1 негатива за 62:61, но до крајот Фенербахче одигра фантастично и славеше победа 4-та за нив во ТОП 16 фаза за максимален учинок.

Најзаслужни за тоа беа Датом со 19 поени, Удох со 17 поени,а Перо Антиќ постигна 8 поени. На другата страна Билан и Вајт дадоа по 13 поени.

Дербито се одигра во Мадрид каде Реал го совлада Олимпијакос со 84:72. Гостите од Пиреа во следните две четвртини го изгубија компасот што Реал Мадрид го искористи да го реши победникот.

По 30 минути игра Реал имаше 15 поени предност, а разликата во еден момент изнесуваше 19 поени.

Љуљ постигна 18 поени и беше најефикасен во натпреварот. Родригез, Ајон и Рејес додадоја по 12 поени. Хекет и Хантер со 14 поени се истакнаа најмногу во грчкиот клуб.

real-madrid

ЦСКА Москва без проблеми стигна до победи против Бамберг и славеше убедливо со 91-70.

За вечерва предвидени се 5 средби за комлетирање на ова 5.коло, а се среќаваат Кимки-Жалгирис, Црвена Звезда-Локомотив Кубан, Уникаха-Анадолу Ефес, Панатинаикос-Дарушафака и Барселона-Лаборал Куча.