Џикиќ стана нов тренер на белградски Партизан

Поранешниот кошаркарски селектор на Македонија, Александар Џикиќ е именуван во нов тренер на белградски Партизан.

dzikic

Ова го потврди и српскиот клуб, а поради лошите резултати, клубот се одлучи да му врачи отказ на Петар Божиќ.

Покрај тоа што беше селектор на Македонија, Џикиќ во својата тренерска кариера беше тренер на тимовите Крка, Олимпија Љубљана, Литвос Ритас, а две години работеше како помошник тренер во НБА, во тимот на Минесота Тимбервулфс.