Баерн и Херта обезбедија 1/2 финале во националниот куп

Во Германија комплетирано е полуфиналето на националниот куп каде тимовите на Баерн и Херта ги оправдаа фаворитските улоги и им се приклучија на Вердер и Борусија Дортмунд во полуфиналето.

leva bay

Баерн нагости славеше во Бохум со 3:0, а Херта против Халденхајм победи со 3:2. Головите за Баерн во Бохум ги постигнаа Левандовски кој стрелаше на два пати и Тијаго Алкантара.

Бохум од финишот на првиот дел играше со играч помалку поради исклучувањето на Шимунек.

Хајденхајм имаше предност против Херта со голот на Фик, но веќе во наредните два напада Херта со головите на Ибишевиќ направи пресврт.

hei-her

Во вториот дел Шнатерер зголеми на 3:1, а конечниот резултат го постави Харагучи.

Се поизвесно е дека во финалето најверојатно ќе гледаме нова пресметка помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.