Арсенал со 2-0 го победи Бурмаут и е нов лидер во Премиер лигата

Тимот на Арсен Венгер, Арсенал славеше победа пред своите навивачи против Бурнмаум со 2-0 со головите на Габриле Паулиста и Месут Озил со што се искачи на врвот од Англиската Премиер лига.

mesut-ozil

Топџиите ја остварија 12 победа во сезоната и сега има вкупно 39 бода, еден повеќе од Лестер Сити кој вечерва игра во дербито против Манчестер Сити.

Арсенал го отвори резултатот во 27 минута преку Габриел по еден корнер, а во 63. минута Озил одигра фантастично двојно додавање со Жиру и лесно ја погоди мрежата на гостите.

Во ова коло се одигра и дерби мечот на Олд Трафорд помеѓу Манчестер Јунајтед и Челзи, а натпреварот заврши без победник и без голови 0-0.

Колото во Англија ќе се комплерита утре со натпреварот Сандерленд – Ливерпул.