1/8 финале за мерак во ЛШ, Арсенал-Барселона, ПСЖ-Челзи, Рома-Реал, Јувентус-Баерн

Во седиштето на УЕФА во Нион се одржа ждрепката за осминафиналето од Лигата на шампионите.

cl 1 draw 15-16

Ждрепката сакаше да гледаме 4 мега пресметки Арсенал-Барселона, Рома-Реал Мадрид, ПСЖ-Челзи и Јувентус-Баерн Минхен.

Двојки за 1/8 финалето:

Гент – Волфсбург
Рома – Реал Мадрид
ПСЖ – Челзи
Арсенал – Барселона
Јувентус – Баерн Минхен
ПСВ – Атлетико Мадрид
Бенфика – Зенит
Динамо Киев – Манчестер Сити

Tермините за првите средби и реваншите се: 16/17 февруари и 23/24 февруари (први дуели) и 8/9 и 15/16 март (реванши).