Ѕвездата на Динамо Загрев Марко Пјаца 5 години во дресот на Јувентус!

Талентираниот 21-годишниот хрватскиот репрезентативец, Марко Пјаца е нов играч на Јувентус и во следните 5 години ќе игра во шампионот на Италија.

пјаца

Пјаца кој до пред два дена беше член на Динамо Загреб, во натпреварот од Лигата на шампионите против Вардар постигна два гола од пенал.

Тој и официјално беше претставен како ново засилување на Јувентус, а за преминот во Торино, Jувентус на Динамо Загреб му исплати 23 милиони евра, што претставува нов рекорден трансфер во хрватскиот фудбал, по оној на Лука Модриќ, за кој Тотенхем на Динамо пред седум сезони му плати 12 милиони евра.

пјаца1 пјаца2

Пјаца не го криеше задоволството ветувајќи дека ќе даде се од себе Јувентус да ја продолжи традицијата на освојувањре на бројни трофеи.

,,Среќен сум и возбуден што ќе бидам дел од ваков голем клуб. Со нетрпение чекам да им се посветам на обврските и се надевам дека заедно ќе освојуваме многу титули.

пјаца3