Засекогаш ќе се памети денешниот ден – Коби Брајант потпиша за ЛА Лејкерс!

Loading

На 11 јули 1996 година, Коби Брајант официјално стана член на Лос Анџелес Лејкерс.

Драфтот во НБА од 1996 година е еден од најдобрите на сите времиња, а на него учествуваа играчи како покојниот Коби Брајант, Ален Ајверсон, Стив Неш, Предраг Стојаковиќ, Стефон Марбери…

Лос Анџелес Лејкерс тогаш го имаа 24. пик, но во замена за српскиот центар Владе Дивац го добија 13. пик од Шарлот Хорнетс и го доведоа Коби Брајант.

Брајант официјално го потпиша договорот со Лејкерси на 11 јули 1996 година, на денешен ден пред точно 26 години, а бидејќи во тоа време беше малолетен, неговите родители го потпишаа договорот.

Според првиот договор, Коби заработи 3,5 милиони долари и просечно 7,6 поени во првата сезона и имаше 1.015.000 долари во првата сезона.

Тој исто така го имаше својот прв настап на Ол Стар. Со Лејкерси пет пати беше шампион во НБА и освои „милион“ индивидуални награди заедно со соборени рекорди.