ГОТОВО Е! Роџер Федерер исчезна од АТП листата првпат по 1997 година!

Loading

Швајцарецот наводно нема намера да се пензионира, иако неговата кариера е во пад.

фото: Profimedia

Роџер Федерер од денеска остана без пласман на АТП листата! Се чини дека кариерата на човекот кој има 20 Грен слем титули е при крај.

Многу работи се променија во машкиот тенис во изминатите 25 години. Една работа беше неизбежна, а тоа се случи денеска.

Роџер Федерер ја загуби позицијата на АТП ранг листата за прв пат по септември 1997 година кога имаше 16 години!

Борејќи се со повреди, Федерер одигра само неколку турнири од почетокот на 2020 година. Швајцарецот имаше повреда на коленото, имаше три операции во рок од 18 месеци.

Роџер беше рангиран во топ 100 благодарение на неговите поени на Вимблдон минатата година, а тие исчезнаа денеска, оставајќи го без бодови на неговата листа за прв пат по речиси 25 години!

Федерер е рангиран од 22 септември 1997 година како најстар активен играч во тој сегмент.

федерер

Швајцарецот ги освои своите први поени на турнирот во Босененс, кога освои 12 поени. Пред тоа играше турнир во Гштад, но загуби во квалификациите.

Тогаш започна неговиот подем, а во 1999 година влезе меѓу 100-те најдобри тенисери во светот.

Во февруари 2001 година, тој се проби во првите 20, а влезе во првите десет во мај 2002 година. Тогаш ја освои својата прва титула на турнирите во категоријата мастерс, во Хамбург.

Федерер ја започна сезоната 2004 со титула на Австралија опен и стана број еден и доминантна фигура во следните четири и пол години.

Имаше одлична серија во периодот од 2017 до 2019 година.

Стигна до полуфиналето на Австралија Опен во 2020 година пред да објави операција на коленото. Тој помина уште еден во мај и го прескокна остатокот од сезоната, надевајќи се на нов почеток во 2021 година.

Роџер играше на пет турнири минатата сезона, стигна до четвртфиналето на Вимблдон како најстар играч во опен ерата, но се уште не се опорави од повреда на коленото.

Роџер ја имаше третата операција минатото лето и не играше една година. Треба повторно да се натпреварува во Лејвер Купот и Базел подоцна оваа година, со цел за уште една сезона во 2023 година.