(ВИДЕО) Центарот на Спарси, Вембањана е дебитант на годината во НБА – Еве и зошто!

Loading

Центарот на Сан Антонио Спарс, Виктор Вембањама е добитник на трофејот Вилт Чембрлен како дебитант на годината во НБА за сезоната 2023/24.

Вембањама ги доби сите 99 гласови од медиумскиот панел, со што стана првиот едногласен дебитант на годината во НБА по Карл-Ентони Таунс во сезоната 2015/16.

Вембањама е првиот играч од Франција кој ја освоил наградата за дебитант на годината во НБА, која се доделува секоја година од сезоната 1952/1953.

Тој е исто така третиот играч кој ја заслужил оваа чест со Спарси, придружувајќи им се на Дејвид Робинсон (1989/90) и Тим Данкан (1997/98).

Во регуларниот дел од сезоната 2023/24, Вембањама ги водеше сите дебитанти во поени (21,4), скокови (10,6) и блокади (3,6), беше и на четвртото место по асистенции (3,9) и втор по украдени топки (1,2) по натпревар.

Тој е вториот дебитант кој е лидер во НБА по блокови по натпревар во една сезона, приклучувајќи му се на Мануте Бол (1985/86).

Вембањама и Бол се, исто така, единствените двајца дебитанти кои се лидери во НБА по вкупните блокови во една сезона, откако блоковите првпат беа забележани во сезоната 1973/74.

Вембањама стана првиот играч со просек од најмалку 20 поени, 10 скока и 3 блокади за помалку од 30 минути по натпревар во една сезона.

Тој е и првиот играч кој има најмалку 1.500 поени, 700 скока, 250 асистенции, 250 блокади и 100 постигнати тројки во една сезона.