ВИДЕО: Стартуваше 108-то издание на велосипедската трка Тур Де Франс – На првиот ден страшен инцидент!

Денеска започна 108-то издание на популарната велосипедска трка околу Франција, Тур Де Франс 2021. 

Првата етапа се возеше во должина од 198 км од Брест до Ландернау, а на истата уште на стартот се случи голем инцидент.

Еден велосипедист удри во навивач крај патеката кој држеше поголем транспарент, а потоа врз него паднаа повеќе од половина останати учесници на престижното натпреварување.

Некои велосипедисти поради тешки повреди неможеа да продолжат понатаму и се откажаа од оваа етапа, а некои и од понатамошен настан на трката.

Погледнете што се случи….