(ВИДЕО) Се што треба да знаете за новата 2023 сезона во Формула 1 – Трки, возачи, правила …..

Loading

Возачите на Формула 1 претстојниот викенд ќе ја започнат новата, 74-та сезона со Големата награда на Бахреин в недела.

Прв фаворит за освојување на титулата е двократниот последователен светски шампион Холанѓанецот Макс Верстапен од Ред Бул, а во австрискиот тим втор возач ќе биде Мексиканецот Серхио Перез.

Главни конкуренти на дуото Ред Бул ќе бидат возачите на Ферари, Чарлс Леклер и Карлос Саинц и возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Џорџ Расел.

Најголемата промена е пензионирањето на четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел, кој во Астон Мартин беше заменет со 41-годишниот Шпанец Фернандо Алонсо, двократен светски шампион.

На местото на Алонсо во Алпина дојде Французинот Пјер Гасли, кој на тој начин му се придружи на сонародникот Естебан Окон.

Се шират гласини дека Астон Мартин би можел да го ангажира Фетел на една трка во сезоната и да го спои со Алонсо и дополнително да го „зачини“ шампионатот, макар и на кратко.

Во Мекларен наместо Австралиецот Даниел Рикиардо ќе вози неговиот сонародник Оскар Пјастре, додека во тимот ќе остане Британецот Ландо Норис.

Сега резервниот возач на Мерцедес, Мик Шумахер го напушти тимот на Хаас, а во американскиот тим се приклучи уште еден Германец, Нико Хулкенберг.

Формула 1 доби и уште еден Холанѓанец, откако Ник де Вриј ќе биде нов член на Алфа Таури, а на шампионатот доаѓа Американецот Логан Сарџент, кој ќе вози за Вилијамс и ќе стане првиот претставник на својата земја во Формула 1 по Александар.

За Алфа Ромео ќе возат Финецот Валтери Ботас и кинескиот возач Џоу Гуангју.

Оваа сезона ќе се одржат рекордни 23 трки, а бројот на спринтерски натпревари е двојно зголемен.

Поени во саботните спринтерски трки сепак ќе бидат доделени на осумте најдобри возачи, а овој формат ќе се одржи во Азербејџан (29 април), Австрија (1 јули), Белгија (29 јули), Катар (7 октомври), Остин (21 октомври). ) и Бразил (4 ноември).

Спринт трките ќе ги одредат стартните позиции за главната трка во недела, а пол-позицијата ќе ја запише најбрзиот квалификант во петок пред спринтот.

На тлото на Соединетите Американски Држави ќе се одржат три трки, бидејќи, покрај Остин и Мајами, организацијата ја доби и Лас Вегас (18 ноември), а катарската патека „Лусаил“ се враќа во календарот по нејзиното деби во 2021 година.

Возачите изминатиот викенд извршија претсезонски тестови на патеката „Сакир“, а новата сезона ја започнуваат со слободен тренинг во петок.

Вториот бесплатен тренинг на програмата е истиот ден од 16.00 часот, додека третиот тренинг нормално е планиран за сабота од 12.30 часот.

Квалификациите се одржуваат во сабота од 16.00 часот, додека трката е закажана за недела на 5 март во истиот термин.