(ВИДЕО) Роналдо влегува во крипто светот и го зголемува богатството – Потпиша важен договор!

Loading

Бинанс, (“Binance”) најголемата светска берза за криптовалути во однос на обемот на тргување, објави дека потпишала партнерство со Кристијано Роналдо за промоција на незаменливи токени (NFT), пренесува Reuters.

Како дел од повеќегодишниот договор, португалската фудбалска ѕвезда и Бинанс (“Binance”) ќе создадат серија NFT колекции за продажба на платформата на компанијата, објави берзата за криптовалути, додавајќи дека првата колекција ќе биде објавена подоцна оваа година.

NFT е дигитално средство кое постои на блокчејни, евиденција на трансакции складирани на мрежни компјутери, а блокчејн служи како јавна книга, дозволувајќи им на секој да ја потврди автентичноста на NFT и да потврди кој е сопственик.

Влошеното расположение на инвеститорите кон ризичните средства доведе до пад на криптовалутите, вклучувајќи го и биткоинот, и се прелеа во NFT, кој експлодираше во популарност минатата година.

Крипто компаниите се потпираа на спортски партнерства во обид да станат мејнстрим.

Минатата година, Crypto.com потпиша договор од 700 милиони американски долари за преименување на Стејплс центарот во Лос Анџелес во „Crypto.com Арена“, додека крипто берзата FTKS Trading Ltd го продаде својот удел на легендарниот НФЛ квортербек Том Брејди.