И тоа се случи – По 25 години Федерер се збогува со АТП листата!

Loading

Роџер Федерер, некогаш најдобриот тенисер на светот и еден од најдобрите играчи на сите времиња, ќе испадне од АТП листата по завршувањето на Вимблдон.

федерер1

Федерер, кој повеќе од една година нема одиграно официјален натпревар на АТП-турнејата, но благодарение на заштитените бодови од Вимблдон во 2019 година, заработи 600 во тоа епско финале против Новак Џоковиќ, се уште не испаднал од АТП листата.

Сепак, се си има свој крај, па Швајцарецот ќе испадне од АТП листата по завршувањето на претстојниот Вимблдон.

Швајцарецот во моментов е 96-ти играч во светот, па ќе биде исфрлен од АТП-листата за прв пат по речиси четвртина век, бидејќи овој септември би прославил 25 години откако неговото име првпат се појави на АТП листата.

Последниот меч на Вимблдон го одигра минатата година кога во четвртфиналето беше поразен од Хуркач во три сета – 6:3, 7:6, 6:0.

Потоа, легендарниот Швајцарец, кој осум пати го освои Вимблдон, имаше операција на коленото, трета во последните 18 месеци и оттогаш се опоравува.

Секако, ништо не би му значело да се појави на овогодинешниот турнир, бидејќи оваа година поради неразумната одлука на клубот од Ол Ингланд да не им дозволи настап на Русите и Белорусите, АТП нема да додели бодови за својот список.

И покрај се, Швајцарецот не се предава. Тој најави враќање следната година, а во меѓувреме ќе игра на Лејвер купот и турнирот во Базел.

Тој ќе треба да добие специјална покана за турнирот во родниот град, како и за сите наредни, додека не собере доволно бодови за да биде врз основа на АТП рангирањето.

А тоа значи дека во иднина постои реална можност во првото коло на некој од турнирите да се сретне со Новак Џоковиќ или Рафаел Надал.

фото: PROFIMEDIA