ВИДЕO: Манчестер Сити се засили со новиот ,,Нејмар,, за само 10 милиони евра!

МАНЧЕСТЕР Сити потврди дека купил талентиран 17-годишен Бразилец од Флуминенсе.

Каики ќе остане на позајмица во бразилскиот клуб до 2022 година, а Сити, наводно, платил десет милиони евра за него и му ветил на Флуминенсе 20% од можната следна продажба и бројни бонуси.

Тој е крилен напаѓач кој го носи прекарот новиот Нејмар во Бразил поради неговите неверојатни дриблинзи и извонредната техника. Во неговата прва сениорска сезона, одигра девет натпревари за Флуминенсе, како десно и лево крило и постигна два гола и една асистенција.

Исто така одигра 58 минути на натпревар од Копа Либертадорес против Ривер Плата.

Каики играше за бразилските репрезентации до 16 и до 17 години, но сега се очекува да прескокне неколку категории и да се приклучи на постарите возрасти.

Новиот играч на Сити треба да се приклучи на тимот летото 2022 година и потпиша петгодишен договор.