(ВИДЕО) Имаа жестока пресметка на лондонското дерби, а сега им стигна заслужената казна од ФА – Еве кој како помина!

Loading

Менаџерите на Челзи и Тотенхем, Томас Тухел и Антонио Конте се казнети од англиската ФА поради нивната пресметка во дербито во Премиер лигата минатиот викенд.

фото: Profimedia

Менаџерот на Челзи, Томас Тухел, е казнет со 35.000 фунти и суспензија на еден натпревар поради судирот со тренерот на Тотенхем, Антонио Конте на неделното дерби во англиската Премиер лига.

Конте беше казнет со 15.000 фунти, но успеа да избегне забрана како менаџер поради неговото недолично однесување на ждрепката на Стемфорд Бриџ.

Забраната на Тухел е привремена, се чекаат целосни писмени причини за да му се дозволи на менаџерот на Челзи да го води тимот на неделниот натпревар против Лидс.

Традиционалното ракување на двајцата тренери на почетокот на мечот доведе до туркање на Тухел и Конте и двајцата заработија црвени картони.

Тухел би можел да биде казнет и поради коментарот на арбитражата по натпреварот.

Тој по натпреварот рече дека „можеби ќе биде подобро“ ако судијата Ентони Тејлор не ги суди натпреварите на Челзи.

Погледнете ја нивната пресметка во дербиот минатиот викенд….