(ВИДЕО) Ибрахимовиќ и во петтата деценија ќе игра фудбал – Неуништливиот потпиша со Милан за овие услови!

Loading

Славниот Швеѓанец Златан Ибрахимовиќ нема намера да стави крај на својата играчка кариера, а денеска и официјално го продолжи договорот со Милан.

И покрај тоа што во октомври ќе наполни 41 година, и покрај тоа што во мај беше опериран на коленото и нема да биде на теренот барем до почетокот на следната година, во Милано решија на Ибрахимовиќ да му понудат продолжување на соработката, свесни за неговото влијание врз играчите и неговиот придонес пред се во создавањето атмосфера, но и на теренот кога е здрав.

Враќањето на Златан Ибрахимовиќ на „чизмата“ се покажа како полн погодок за „росонерите“ од Милано.

Искусниот напаѓач се врати на Сан Сиро во 2020 година од Лос Анџелес Галакси и одигра клучна улога во освојувањето на Скудетото минатата сезона.

А бидејќи закрепнувањето од операцијата ќе потрае и нема да биде на теренот неколку месеци, Ибра мораше да се согласи на значително помала плата.

Така во претстојната сезона ќе заработуваат и до седум пати помалку од минатата сезона.

Минатата година беше најплатен играч со 7.000.000 евра нето, додека според информациите на Џанлука ди Марчи, според писмото од новиот договор ќе заработи меѓу 1 и 1.500.000 евра плус бонуси кои ќе зависат од тимскиот и индивидуалниот учинок.

Минатата сезона одигра 23 натпревари во Серија А, постигна осум и асистираше за уште три гола, а во два мандати во дресот на „росонерите“ на 158 настапи, 92 пати ја погоди мрежата и постигна 35 асистенции.