(ВИДЕО+ФОТО) Конечно е откриено како живееше Дивац во Сакраменто – Имаше пеколен распоред!

Loading

Владе Дивац им го трасираше патот на српските кошаркари во НБА лигата.

Тој замина во САД во 1989 година и таму помина 16 сезони. Ги облече дресовите на Лос Анџелес Лејкерс, Шарлот, Сакраменто и на крајот повторно на Лејкерс.

На социјалните мрежи се појави и интересна фотографија. Го прикажува распоредот на легендарниот српски центар, кој го носеше дресот на Кралевите од 1999 до 2004 година и остави длабока трага во него.

Тоа беше „програмиран“ распоред за работите што секогаш ги правеше.

Поради временската разлика морал да остане буден до доцна во ноќта за да го повика прво брат му во војска и родителите.

Погледнете како изгледаше неговиот распоред во недела, по тренинг:

18.00 часот: Вечера
19.00: Три часа ги гледа снимките од натпреварите и ги проучува
22.00: Следи вести на ТВ
00.30: Испраќа е-пошта до брат му во војска
02.30: Ги повикува родителите
04.00: Оди во кревет
04.50: Успева да заспие
07.30: Појадок во понеделник

Дресот со број 21 беше пензиониран во Сакраменто, а во дресот на кралевите беше блиску до титулата во НБА лигата во сезоната 2001/02 кога со Пеџа Стојаковиќ и другите членови на „кралевите“ во седмиот натпревар загубија против Лејкерс.

Тој исто така беше примен во Куќата на славните во Спрингфилд.

Дивац и по кариерата беше дел од Сакраменто, бидејќи од 2015 до 2020 година беше генерален директор на „кралевите“, во чиј дрес пишуваше историја.

фото: Rocky Widner/NBAE via Getty Images

Најголема замерка и грешка на Дивац беше тоа што не го избра Лука Дончиќ на драфтот во 2018 година.