full screen background image
Последни Вести

Црвена Ѕвезда ја освои титулата во АБА лигата за првпат во историјата

Кошаркарите на Црвена ѕвезда ја освоија титулата во АБА лигата во сезоната 2014/2015.

crvena

Белградскиот тим со 3-1 во победи славеше во финалната серија против загребска Цедевита, а во четвртиот меч ‘црвено белите’ славеа на теренот на противникот во Загреб со 89:79.

Со првата титула во регионалното натпреварување Црвена ѕвезда ја круниса извонредната сезона, во која играше во Топ 16 фазата во Евролигата, го освои Купот на Србија, а со пласманот во финалето во АБА лигата обезбеди ново учество во Евролигата следната сезона.

Сезоната во АБА лигата Црвена ѕвезда ја заврши со скор од 32 победи и само 4 порази, а во регуларниот дел од сезоната ‘црвено белите’ имаа скор од 26-2, додека во плејофот полуфиналето и финалето ги добија со 3-1.

bobi

За МВП на финалната серија е прогласен центарот на Црвена ѕвезда Бобан Марјановиќ, а покрај Црвена Ѕвезда и Цедевита обезбеди настап во Евролигата следната сезона.