Светскиот првак лесно во 1/4 финалето, Германија ја победи Словачка со 3-0!

Германија со убедлива победа над Словачка избори место меѓу најдобрите 8 на турнирот со убедливатга победа од 3-0.

германија

Светските шампиони доминираа од почетокот на мечот, а победата ја најавија уште во осмата минута кога Боатенг со волеј удар го совлада Козачик.

Словаците единствената вистинска акција ја изведоа во 42-та минута, Пекарик нафрли од десната страна нафрли, а Нојер со парада го одбрани ударот на Кучка.

гомез

Гомез со гол ја заврши акцијата на Дракслер. Конечниот резултат го постави Дракслер во 63-та минута.

Германија во четвртфиналето ќе игра против Италија.