Погледнете го распоредот на сите натпревари со саатница на ЕВРО 2016 во Франција!

Преостануваат само уште 2 дена до стартот на Европското фудбалско првенство 2016 во Франција.

франција 2016

В петок на 10 јуни во 21.00 часот, и официјално започнува ЕВРО 2016 во фудбал, каде за првпат за европскиот фудбалски трон ќе се борат 24 национални тима поделени во 6 групи.

Првенството започнува, со свеченост, на преубавата арена Стад Де Франс, со натпреварот меѓу домаќинот Франција и Романија.

Билетите за натпреварите по групи чинат меѓу 25 и 145 евра, зависно од местото на стадионот.

Ова е распоредот на натпреварите по групи, со закажаните термини за нокаут фазите, осминафиналето, четвртфиналето, полуфиналето и финалетo на 10 јули.

франција 2016-2

1.коло

10 јуни, 21:00 час, Сент-Дени: Франција – Романина (Група А)

11 јуни, 15:00 час, Ленс: Албанија – Швајцарија (Група А)
11 јуни, 18:00 час, Бордо: Велс – Словачка (Група Б)
11 јуни, 21:00 час, Марсеј: Англија – Русија (Група Б)

12 јуни, 15:00 час, Париз: Турција – Хрватска (Група Д)
12 јуни, 18:00 час, Ница: Полска – Северна Ирска (Група Ц)
12 јуни, 21:00 час, Лил: Германија – Украина (Група Ц)

13 јуни, 15:00 час, Тулуз: Шпанија – Чешка (Група Д)
13 јуни, 18:00 час, Сен-Дени: Ирска – Шведска (Група Е)
13 јуни, 21:00 час, Лион: Белгија – Италија (Група Е)

14 јуни, 18:00 час, Бордо: Австрија – Унгарија (Група Ф)
14. јуни, 21:00 час, Сент Етјен: Португалија – Исланд (Група Ф)

2.коло

15 јуни, 15:00 час, Лил: Русија – Словачка (Група Б)
15 јуни, 18:00 час, Париз: Романија – Швајцарија (Група А)
15 јуни, 21:00 час, Марсеј: Франција – Албанија (Група А)

16 јуни, 15:00 час, Ленс: Англија – Велс (Група Б)
16 јуни, 18:00 час, Лион: Украина – Северна Ирска (Група Ц)
16 јуни, 21:00 час, Сент Дени: Германија – Полска (Група Ц)

17 јуни, 15:00 час, Тулуз: Италија – Шведска (Група Е)
17 јуни, 18:00 час, Сент Етјен: Чешка – Хрватска (Група Д)
17 јуни, 21:00 час, Ница, Шпанија – Турција (Група Д)

18 јуни, 15:00 час, Бордо: Белгија – Ирска (Група Е)
18 јуни, 18:00 час, Марсеј: Исланд – Унгарија (Група Ф)
18 јуни, 21:00 час, Париз: Португалија – Австрија (Група Ф)

3.коло

19 јуни, 21:00 час, Лил: Швајцарија – Франција (Група А)
19 јуни, 21:00 час, Лион: Романија – Албанија (Група А)

20 јуни, 21:00 час, Сент Етјен: Словачка – Англија (Група Б)
20 јуни, 21:00 час, Тулуз: Русија – Велс (Група Б)

21 јуни, 18:00 час, Париз: Северна Ирска – Германија (Група Ц)
21 јуни, 18:00 час, Марсеј: Украина – Полска (Група Ц)
21 јуни, 21:00 час, Бордо: Хрватска – Шпанија (Група Д)
21 јуни, 21:00 час, Ленс: Чешка – Турција (Група Д)

22 јуни, 18:00 час, Лион: Унграија – Португалија (Група Ф)
22 јуни, 18:00 час, Сент Дени: Исланд – Австрија (Група Ф)
22 јуни, 21:00 час, Ница: Шведска – Белгија (Група Е)
22 јуни, 21:00 час, Лил: Италија – Ирска (Група Е)

1/8 финале

25 јуни, 15:00 час, Сент Етјен
25 јуни, 18:00 час, Париз
25 јуни, 21:00 час, Ленс

26 јуни, 15:00 час, Лион
26 јуни, 18:00 час, Лил
26 јуни, 21:00 час, Тулуз

27 јуни, 18:00 час, Сент Дени
27 јуни, 21:00 час, Ница

1/4 финале

30 јуни, 21:00 час, Марсеј
1 јули, 21:00 час, Лил
2 јули, 21:00 час, Бордо
3 јули, 21:00 час, Сент Дени

1/2 финале

6 јули, 21:00 час, Лион
7 јули, 21:00 час, Марсеј

Финале
10 јули, 21:00 час, Сент Дени