По 10 години Нејмар ја напушта Европа – Еве какви услови и богатство доби од Ал Хилал!

Loading

Бразилскиот фудбалер Нејмар (31) наскоро би требало да стане играч на Ал Хилал од Саудиска Арабија.

Нејмар за две сезони во клубот за кој настапува Сергеј Милинковиќ Савиќ треба да добие дури 320 милиони евра!

И неговиот ПСЖ добро би се опарил, бидејќи Ал Хилал би му платил отштета од 100 милиони евра!

Италијанскиот портал „Footmercato“ ги пренесува деталите од неговиот нов договор. Бразилецот ќе има на располагање приватен авион, голема палата со целиот персонал и бонус од 80.000 евра за секоја победа на Ал Хилал.

Покрај тоа, за секоја објава на социјалните мрежи што ја промовира Саудиска Арабија ќе добие по половина милион евра.

Нејмар по десет години ја напушта Европа. ПСЖ го купи во 2017 година од Барселона со отштета од 222 милиони евра.

Но, за шест години во ПСЖ, тој одигра само 186 натпревари.

Повеќе од 100 ги пропушти поради повреди и со тоа, како и постојаните отсуства поради забави, на ПСЖ му фрли во втор план 105 гола и 76 асистенции.