Лигата на шампионите со нов формат – Нема повеќе групна фаза, а ќе се игра и во четврток!

УЕФА во понеделник официјално ќе го претстави редизајнот на Лигата на шампионите, кој ќе започне од сезоната 2024/25.

Во последниве години, УЕФА преговараше за нов формат на ЛШ со најбогатите и најсилните европски клубови од страв дека тие самите ќе ја формираат Суперлигата.

Клубовите бараа повеќе игри за да заработат повеќе пари, а УЕФА им излезе во пресрет.

Повеќе клубови, повеќе игри, поголема заработка

Во сегашниот систем има 32 екипи поделени во осум групи. Според новиот план ќе се игра една лига со 36 клуба. Клубовите ќе бидат поделени во четири силни групи во пресрет на натпреварувањето.

Секој клуб ќе одигра 10 натпревари. Тие ќе добијат ривали од различни групи по силина. Ќе играат со 10 различни тимови по пет натпревари на домашен терен и пет на гости.

Според информациите што претходно се појавија во јавноста, првата фаза од ЛШ ќе се игра од септември до јануари.

Промената е дека од 2024 година, натпреварите од ова натпреварување ќе се играат и во четврток, освен во вторник и среда.

Во првата фаза ќе се играат 18 натпревари дневно, наместо досегашните 16, а вкупно ќе се играат 180 натпревари наместо 96, како што е во моментов.

Во сегашниот формат, се играат вкупно 125 натпревари во ЛШ, а во новиот ќе се одиграат 225 (180 во прва фаза, 16 во плеј-оф и 29 во нокаут фаза).

За да ја освоите ЛШ, ќе мора да одиграте најмалку 17 натпревари, а можеби и 19. Досега, требаше да одиграте 13 натпревари.

Првите осум клубови по 10 кола одат во осминафиналето. Клубовите пласирани од 9 до 24 место ќе играат плејоф за осминафинале, а најлошите 12 клуба го завршуваат натпреварувањето.

Како клубовите ќе се пласираат во Лигата на шампионите?

Четири дополнителни места во однос на сегашниот систем ќе пополни третопласираниот клуб од петтопласираната земја со рангирање (Франција)

Шампионот со најголем клупски коефициент од земја што нема директен пласман во ЛШ и два клуба со највисок клупски коефициент кои не се пласирале во ЛШ преку домашното првенство, а избориле пласман во Лигата на Европа или Конференциската лига.