(ФОТО) Најголемата брука на Мурињо – Им дофрлаше на децата на мечот Рома-Лацио, родителите згрозени!

Loading

Жозе Мурињо секогаш ќе биде „Специјален“, но очигледно никогаш нема да биде „Господ“.

фото: AP

Откако го доби третиот црвен картон во поразот на Рома од Кремонезе за да добие повеќе исклучувања од било кој играч во Серија А оваа сезона, португалскиот тренер своето непримерно однесување го пренесе и на натпревар до 14 години на мечот Рома-Лацио.

Мурињо направи скандал на дербито на овие млади тимови против римскиот ривал. Тој на фудбалерите на Лацио кои имаат 14 и помалку години и префрлаше погрдни зборови од трибината. А во тоа му се придружија и одредени првотимци кои чекаа на тренинг.

Лацио во еден момент доби и пенал. Момчето тргна да го изведе, а од трибините се слушнало како некој го исвиркува, и се обидува да му го одвлече вниманието. Присутните останаа шокирани кога видоа дека тоа е Жозе Мурињо.

Португалецот, сепак, не му пречеше премногу на детето, кое постигна гол за намалување на водството на противникот на 2:1.

Мурињо тогаш им викаше на младите играчи на „Волчицата“ да легнат и да украдат време и да го одложат натпреварот. Тоа не му се допадна на тренерот на момчињата на Лацио, Тоби Асума, кој во еден момент се сврте кон Португалецот и му рече:

,,На овој начин не стана тренер – на што Мурињо само се насмеа.

Лацио поднесе жалба против однесувањето на 60-годишниот стручњак. Тоа може да му донесе нова казна.

Хозе ги разочара и родителите кои случајно биле таму. Не можеа да поверуваат дека искусен тренер ќе се однесува така.

Но, кој знае, Мурињо не е изненаден. На крајот на краиштата, ова е човекот кој еднаш им рече на Џон Тери и Гери Кејхил во Челзи да се судрат еден со друг и двајцата легнаа затоа што по правило двајца играчи не можат истовремено да се изнесат од теренот.

фото: BEN STANSALLBEN STANSALL/AFP/Getty Images

Во Реал намерно бараше од играчите да добијат жолти картони, а кога голманот Икер Касиљас тоа не го сакаше бидејќи не беше во духот на фер-плејот, падна во немилост на „Специјалниот“.

Серхио Рамос неодамна се пожали дека Португалецот се степал со Жерар Пике штом пристигнал во Мадрид.

На крајот на краиштата, Мурињо го напушти секој клуб во кој беше откако се скара со бројни фудбалери, дури и со оние кои го нарекуваа втор татко.