БОМБА ВО НБА – Се продава култниот клуб за рекордни преку 2 милијарди долари!

Loading

Портланд Треил Блејзерс е на продажба, а веќе се знае кој ќе го купи!

фото: Steve Dykes/Getty Images)

Додека сите ја чекаат официјалната одлука на НБА, лигата да биде проширена за уште две места, сега Адријан Војнаровски најави дека култен НБА тим ќе ги менува сопствениците!

Поранешниот сопственик Пол Ален одамна одлучи да го продаде овој клуб, а сега потпиша договор со конзорциумот предводен од основачот на Најк Фил Најт и косопственикот на ЛА Доџерс, Алан Смолински.

Според извештаите од Америка, трансакцијата ќе биде вредна повеќе од 2 милијарди долари!

Ова ќе биде една од најскапите продажби на НБА тим во историјата, а се наведува дека Најт и Смалинс немаат намера да ги преселат Трејл Блејзерси од Орегон.

Претходно се шпекулираше дека наместо нив во лигата би можела да влезе франшиза која ќе игра во Сиетл, но засега тоа е малку веројатно.

Како што се наведува, НБА сака нов свеж прилив на капитал и сопственици кои се амбициозни, а Најт и Смолински ќе го добијат токму тоа.