Шпански новинар открива – Надал по Ролан Гарос завршува со тенисот!

Loading

Шпанскиот новинар Анхел Гарсија откри морничави детали од повредата на најдобриот шпански тенисер Рафаел Надал.

фото: Profimedia

Гарсија за радио станицата „COPE“ изјави дека Надал бил подложен на ризичен третман и целосно ја анестезирал ногата за да може да игра на Ролан Гарос. Презеде многу ризици, бидејќи смета дека турнирот во Париз вреди да се ризикува.

Хроничната болка во стапалото му предизвика сериозна болка на Шпанецот во последните години.

Гарсија открива дека коската во стапалото на Надал има некроза и всушност умира, и дека Надал ќе престане да игра додека не го најде вистинското решение, без разлика колку време е потребно.

Тој изјави дека тоа може да биде месец, шест месеци или дека никогаш повеќе нема да го видиме Надал на теренот. Тој е убеден дека Рафа сигурно нема да го гледаме на Вимблдон и УС Опен.

Неофицијално, Надал има аваскуларна некроза, што е болест на коските предизвикана од „привремено или трајно нарушување на снабдувањето со крв во коскената област“, ​​поради што коскеното ткиво умира и коските се распаѓаат.

Надал отиде на се или ништо во Париз. Со себе на турнирот го понесе и д-р Ангел Руиз Котор, кој му обезбедува посебна терапија пред и по секој натпревар.

Целото стапало е анестезирано за да може нормално да игра. Сепак, тој ќе ги трпи последиците поради ваквиот третман, но оцени дека Ролан Гарос вреди.

Шпанецот е желен да го подигне трофејот во Париз по 14-ти пат во кариерата и со тоа да ја зголеми предноста на вечната листа кога станува збор за освојување на грен слем титули на +2 во однос на Џоковиќ и Федерер.