Барселона официјално го претстави новото засилување!

Шпанскиот првак Барселона доби уште една битка со Реал Мадрид кога се во прашање трансферите на играчи.

gomes1

Португалецот Андре Гомеш кој се поврзуваше со трансфер во Реал се сели во Барселона.

Андре Гомеш од страна на тренерот на Реал, Зинендин Зидан беше посочуван како наследник на Лука Модриќ кој наскоро ќе наполни 31 година.

Реал работеше на реализиција на овој трансфер, но Португалецот во последен момент се премисли и ја прифати понудата на Барселона.

гомеш1 гомеш3

Инаку, Реал на Валенсија и понудил 35 милиони евра за Гомеш, играчот се согласил, но половина час подоцна челниците на Барселона испратиле понуда која не се одбива и играчот за врска ја сменил одлуката.

Барселона понудила околу 50 милиони евра за трансферот, а играчот ќе потпише петгодишен договор со каталонскиот клуб.

гомеш2

Андре Гомеш кариерата ја започна во Бенфика, од 2014 година е член на Валенсија, а беше дел од португалската селекција која во Франција неодамна ја освои првата европска титула.