Фудбалерите на Реал Мадрид и Волфсбург со победи се враќаат од гостувањата во Италија и Белгија кај Рома, односно Гент и направија голем чекор кон пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Real Madrid's Cristiano Ronaldo (2-L) celebrates with his teammates after scoring the 0-1 goal during the UEFA Champions League Round of 16 first leg soccer match between AS Roma and Real Madrid CF at the Olimpico stadium in Rome, Italy, 17 February 2016. ANSA/ETTORE FERRARI

Реал мадрид, во Рим, славеше над Рома со 2:0. Реал тешко се справуваше со двојниот дефанзивен блок на Рома во првото полувреме, а во второто Кристијано Роналдо во 57.минута со прекресен удар од 20-тина метри го совлада голманот Шчесни за 1-0.

Од тој момент натпреварот се ‘отвори’, двата тима имаа неколку сериозни шанси за гол, а конечниот резултат го постави Хесе во 85.минута за конечни 2-0 за Реал.

На вториот меч, Волфсбург 99% е веќе во четвртфиналето откако со 3-2 го победи Гент. Германците имаа и водство од 3-0, а германскиот репрезентативец Јулијан Дракслер блескаше со головите во 44. и 55.минута, а 0:3 на Волфсбург му донесе Крусе со голот во 62.минута.

До крајот на натпреварот Гент со два гола го ублажи поразот, стрелци беа Кумс во 80-та и Кулибали во 89.минута.

Реванш средбите се играат за две недели.