Видео: Милан на чекор до финале во Италијанскиот куп!

Екипата на Милан оствари победа во првиот полуфинален меч од италијанскиот куп откако нагости ја победи Александрија со 1-0.

TURIN, ITALY - JANUARY 26:  Mario Balotelli of AC Milan scores the opening goal from the penalty spot during the TIM Cup match between US Alessandria and AC Milan at Olimpico Stadium on January 26, 2016 in Turin, Italy.  (Photo by Valerio Pennicino/Getty Images)

Милан е веќе со една нога во финалето на Купот на Италија, патува со предност на реваншот на Сан Сиро.

Стрелец на единствениот погодок за „росоњерите“ беше Марио Балотели од пенал во 43. минута од средбата.

Тој го одигра првиот натпревар за Милан по паузата од повеќе од четири месеци поради повреда. Алесандриа е најголемото изненадување во италијанскиот Куп, откако во претходните рунди ги елиминираше Палермо, Џенова и Специја.

Вечерва започнува првиот дел од втората полуфинална пресметка во која ќе се сретнат Јувентус и Интер.

Ревашите се закажани за 1 и 2 март.