Видео: Дортмунд ја доби битката со Мехенгладбах во дуелот на двете Борусии!

Борусија Дортмунд, ги освои трите бода на гостувањето кај Менхенгладбах, со победа од 3:1.

Dortmund's Ilkay Gundogan celebrates after scoring his side's third goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Moenchengladbach and Borussia Dortmund in Moenchengladbach, Germany, Saturday, Jan. 23, 2016. (AP Photo/Martin Meissner)
Dortmund’s Ilkay Gundogan celebrates after scoring his side’s third goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Moenchengladbach and Borussia Dortmund in Moenchengladbach, Germany, Saturday, Jan. 23, 2016. (AP Photo/Martin Meissner)

‘Милионерите’, со оваа победа, го задржаа второто место на табелата во Бундеслигата и негативата од 8 бода во однос на лидерот Баерн Минхен, додека Борусија Менхенгладбах остана на четвртото место со 29 бодови.

Дербито го отвори Ројс во 41.минута, а 10 минути подоцна Михтаријан зголеми на 0:2. Рафаел, седум минути подоцна, ги врати надежите на домаќините дека можат да останат непоразени кога во 58 минута намали на 1-2.

Сепак сите дилеми околу победникот ги реши Гундоган во 75.минута за победа на Дортмунд од 1-3.

Ова се головите од дербито во Мехенгладбах…