Цибона му врачи отказ на тренерот Славен Римац и го назначи Дамир Мулаомеровиќ

Шампионот на АБА лигата од 2014 година Цибона се раздели со својот тренер Славен Римац поради слабите резултати оваа сезона во регионалното натпреварување.

damir2

Но поранешниот европски и хрватски шампион Цибона веќе има нов тренер. На клупата на трофејната екипа доаѓа поранешниот играч и репрезентативец на Хрватска Дамир Мулаомеровиќ.

Дамир има богата кариера каде бил играч на Слобода Тузла, Цибона, Ефес, Фортитудо Болоња, Ефес Пилсен, Панатинаикос, Снајдеро, Реал Мадрид, ПАОК, Олимпијакос, а играчката кариера ја заврши во Загреб пред три години.

07.12.2015., Zagreb - Damir Mulaomerovic predstavljen je kao novi trener Cibone. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Тренерската работа во Цибона за Мулаомеровиќ ќе биде прв голем предизвик во оваа професија, откако претходно работеше во Слобода од Тузла.

Новиот тренер дебитираше вечерва против ривалот Задар и стигна до победа од 74-65 и го избегна последното место во АБА лигата.