Нејмар и Меси спремни за финалниот дуел со Ривер Плата

Лионел Меси и Нејмар ќе му бидат на располагање на тренерот Луис Енрика за финалниот натпревар против Ривер Плата на светското клубско првенство што се одржува во Јапонија.

mesi-neymar

Лео Меси не играше во полуфиналето со кинески Гвуангжу поради болки предизвикани од камен во бубрегот, но во меѓувреме го исфрлил каменот, но не бил на тренингот поради исцрпеност, но се очекува да игра во финалето.

Нејмар пак има повреда на препоните уште пред доаѓањето во Јапонија, а според последните информации неговата здравствената состојба е подобра и најверојанот ќе биде во составот на Барселона.

club world

Нејмар беше на клупата за резерви во полуфиналето но не влезе во игра бидејќи работата ја заврши Суарез кој постигна хет-трик за победа на Барселона од 3:0.