Марчело Липи е спремен за враќање во италијанската Серија А

Еден од најдобрите тренери на сите времиња, Марчело Липи e спремен е да се врати во тренерските води и тоа во некој клуб од италијанската Серија А.

Italian national soccer team coach Marcello Lippi looks on next to the soccer World Cup 2006 during a press conference, in Duisburg, Germany, Monday, July 10, 2006. Italy won the soccer World Cup 2006 after defeating France in the final. (AP Photo/Andrew Medichini)

Поради паузата од заситеност Липи одлучи да се врати во италијанскиот фудбал, а тоа со нетрпение го дочекаа лидерите во Серија А.

Липи е еден од најголемите тренери во историјата кој освоил се што можеше да се освои, а се шпекулира дека тој е најблиску до превземање на Рома која е во најголема играчка криза.

„Му се враќам во фудбалот, тука сум во Италија, и спремен сум доколку добијам некоја добра понуда.

По Кина реков дека морам да продолжам таму каде што застанав, сеуште има материјал кај мене и спремен сум да се вратам во тренерските води“, изјави Липи кој најголемите успеси во кариерата ги направи со старата дама, го предводеше и Интер, а со Италија ја освои титулата Светски шампион во 2006 година.