ЛШ: Баерн и Барселона последни обезбедија 1/4 финале!

Тимовите на Барселона и Баерн се последните патници во четвртфиналето во Лигата на фудбалските шампиони.

Barcelona vs Arsenal

Барселона го потврди пласманот меѓу најдобрите осум во Европа, со втората победа над Арсенал од 3:1 на Ноу Камп.

Барселона немаше никава неизвеснот околу победникот со головите на триото Нејмар, Суарез, Меси, а почесниот гол за Арсенал го постигна Елнени кога израмни на 1-1.

На вториот дуел во Минхен на Алијанц Арената се случуваше вистинска драма. Баерн во драматичен меч, по продолженијата го уништи Јувентус со 4:2. Баварците во регуларниот дел ја стигнаа негативата од 0:2, со голот на Милер во 91.минута.

TURIN, ITALY - FEBRUARY 23: Thomas Muller (R) of FC Bayern Muenchen celebrates after scoring the opening goal during the UEFA Champions League Round of 16 first leg match between Juventus and FC Bayern Muenchen at Juventus Arena on February 23, 2016 in Turin, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Погба, донесе водство за старата дама од 0:1, а Квадрадо, го совлада Нојер за 0-2 на полувремето. Во второто полувреме Баерн заигра доста поофанзивно, а на првата вистинска акција му го донесе првиот гол на мечот, Даглас Коста нафрли во петерецот, каде со глава ја дочека Левандовски, кој намали на 1:2.

Вториот гол Баерн го постигна во 91.минута, по речиси идентична акција како и при постигнувањето на првиот гол и го однесе мечот во продолженија каде доминираше домаќинот.

miller2

По првите 15 минути резултатот остана 2-2, но на самиот старт на второто продолжение најпрво Тиаго Алкантара, доби повратна топка од Милер и во 108 минута пласираше крај немоќниот Буфон.

Само две минути подоцна Кома ги реши сите дилеми околу победникот, младиот Французин постигна брилијантен гол за конечни 4:2.