Челзи доби ,,корпа,, од Карло Анчелоти

Актуелниот англиски шампион Челзи е разочаран што нивниот поранешен тренер Карло Анчелоти ги одбил за функцијата прв тренер на тимот.

LONDON, ENGLAND - MAY 09:  Carlo Ancelotti manager of Chelsea celebrates with the trophy as they win the title after the Barclays Premier League match between Chelsea and Wigan Athletic at Stamford Bridge on May 9, 2010 in London, England. Chelsea won 8-0 to win the championship.  (Photo by Clive Mason/Getty Images)

Карло Анчелоти требаше да го наследи Жозе Мурињо на клупата, но италијанскиот стратег ја одбил богатата понуда на газдата Роман Абрамович за 3-годишен договор.

Челзи имале состанок со Карло Анчелоти и тоа месец ипол пред да го избркаат Жозе Мурињо, но двете страни не постигнале договор, па Абрамович морал принудно да го ангажира холанѓанецот Гус Хидиник.

За потсетување Карло Анчелоти се договори со Баерн Минхен и од следната сезона ќе го наследи Пеп Гвардиола на „Алијанц Арена“.