Завршните подготовки за новата сезона можат да почнат – Ф1 ги објави термините!

Loading

Формула 1 се подготвува за сезоната 2022 со најмногу трки и тоа со три дена тестирање од среда до петок во Барселона.

Во Барселона, тимовите ќе ги покажат своите нови болиди како одговор на промените во регулативите за 2022 година.

Првото Гран При ќе се одржи на 20 март во Бахреин, но за екипите се почнува во среда.

Бранителот на титулата Макс Верстапен, вицешампионот Луис Хамилтон и уште 18 возачи конечно ќе ги видат првите резултати од долгите месеци на развој на нивните нови болиди во Каталонија.

Новите технички прописи воведени оваа година имаат за цел да го намалат јазот во перформансите помеѓу тимовите, со што болидите ќе можат да бидат повнимателно следени и попрестижни.

Ревидирана е аеродинамиката, со враќање на ефектот на земја, кој ги изедначува седиштата со битумен, а тркалата се поголеми (дијаметар 18 инчи наспроти 13 порано).

Во последните неколку дена тимовите ги претставија своите болиди за сезоната 2022, но во Барселона за првпат ќе можеме да ги видиме заедно на патеката.

– Секогаш ќе има тимови кои ќе завршат одлична работа на врвот на табелата, но се надевам дека ќе видиме повеќе тимови кои се натпреваруваат за првото место – изјави спортскиот директор на Ф1, Рос Брон.

Покрај Верстапен и Хамилтон, Ред Бул и Мерцедес, Формула 1 се надева дека ќе види и други кандидати за титулата. Почнувајќи од Ферари и Мекларен, не заборавајќи ја Алпина.

Со број еден на болидот титулата ќе ја брани Холанѓанецот Макс Верстапен, а Луис Хамилтон ќе се обиде да дојде до својата осма титула и со тоа да го собори рекордот на Михаел Шумахер.