(ВИДЕО) Замислија гол, а судијата го призна – Пола милион луѓе во шок по скандалозниот меч во Аргентина!

Loading

На фудбалските натпревари можеме да видиме различни ситуации, дури и најбизарни, а еден таков се случи од Аргентина.

фото: Printscreen

На натпреварот помеѓу Ламадрид и Викторијано Аренас кој заврши 2-1, судијата призна гол иако топката помина покрај голот, што јасно може да се види на видеото кое е прегледано повеќе од 500.000 пати на социјалните мрежи.

Реакцијата на коментаторите и нивната збунетост јасно покажува дека целата ситуација е неверојатна, како и реакцијата на играчите на гостинскиот тим, кои прво се фатија за глава поради грешката, а потоа наеднаш почнаа да се радуваат.

Примениот гол му се припишува на Рамон Руиз, со кој Викторијано израмни во 67. минута, а во 87. со гол од пенал го потврди пресвртот „од 1 до 2“, бидејќи Ламадрид имаше предност од 27. минута.

Овој, во најмала рака, сомнителен натпревар се одигра во Примера Ц Клаусура, односно четвртата лига во Аргентина и привлече големо внимание кај фудбалските фанови, не само во Јужна Америка.

Проценете сами дали е гол или не е гол….