ВИДЕО: Војна на натпревар во Аргентина – Тренерот ранет, фудбалерите спасуваа жива глава!

Loading

Натпреварот од третата аргентинска лига меѓу фудбалерите Хуракан де лас Херас и Фер Кариљо Оесте се претвори во пекол, бидејќи по вербалниот и физичкиот конфликт меѓу таканаречените навивачи било употребено и огнено оружје.

На видеата се гледа како играчите на двата тима бегаат во соблекувалната, во моментот кога сфатиле дека гостинскиот тренер Маурисио Ромеро е ранет во рамото.

Пред хаосот, играта беше прекината бидејќи низ стадионот одекна детонација.

Натпреварот продолжи по половина час пауза, а на трибините имаше околу 1000 луѓе.