ВИДЕО: Среќен роденден Диего Марадона – Во оваа песна е отсликан целиот негов живот која ја отпеа сам!

Loading

Поминаа нешто повеќе од 11 месеци откако Диего Армандо Марадона почина, но фудбалскиот свет ќе го памети засекогаш.

Еден од најдобрите во историјата на оваа игра, и во однос на стилот на играта и сето она што го следеше неговиот живот за многу од најголемите во историјата, нè остави на крајот на 2020 година.

Да не се случеше тоа, Диего Марадона ќе го прославеше својот 61 роденден на 30 октомври 2021 година, а фудбалскиот свет ќе беше во екстаза. Ќе зборувавме за лудата забава што сам си ја приреди, ќе се потсетиме на делови од неговата кариера или контроверзни работи што ги правеше за да го поништи својот фудбалски талент и да се изедначи со смртниците.

Иако веќе го нема легендарниот Аргентинец, 30-ти октомври не треба да биде тажен.

Диего би сакал и денес да се слави животот, па со песна треба да му се честита 61-виот роденден. Едно време, Марадона пееше песна напишана и оригинално изведена од аргентинскиот музичар Родриго, во која стоеше целиот негов живот.

„La mano de Dios“ е името на песната во оригинал, а името го добила по потегот што Марадона го направи против Англија на Светското првенство. Тој со „божјата рака“ го победи легендарниот Питер Шилтон и никогаш не помислил да се извини за тоа.

Тоа беше негов начин да и се одмазди на државата што не можеше да ја поднесе …

Од неговото раѓање во сиромашниот дел на градот, преку желбата да игра фудбал на високо ниво, религијата, легендарниот гол, до „белата жена“ или кокаинот што му го уништи животот.

Цело село пееше МАРАДО, МАРАДО, „Божја рака“ се роди МАРАДО, МАРАДО …

Вака звучи песната во оригинал: