(ВИДЕО) Србите и грците не се секогаш браќа – Пред 12 години сите ја паметат бруката во Атина!

Loading

По правило, кошаркарските дуели меѓу Србија и Грција предизвикуваат голема еуфорија кај навивачите, а покрај братскиот однос меѓу двете земји, може да има доста голем притисок и тензија.

Наскоро овие две селекции ќе ги видиме на дело во Белград во квалификациската пресметка за СП, а пред точно 12 години се случи голем инцидент.

Кошаркарскиот турнир „Акрополис куп“ во 2010 година никој не го памети со задоволство.

Пријателскиот натпревар во Атина заврши со општа тепачка меѓу кошаркарите на две минути пред крајот на нивната средба во третото коло.

Најлошото му се случи на Јанис Бурусис, кој беше удрен со стол по глава од капитенот на Ненад Крстиќ. Во моментот на пауза домашната екипа водеше со 74:73.

Инцидентот почна безопасно по обидот на Фоцис да постигне тројка, но Теодосиќ во таа прилика го фаулираше, допирајќи го по раката при еден скок.

Иако Тео се обиде да му објасни на својот ривал дека немал намера да го фаулира, Фоцис „му се втурна во лице и го оттурна, што беше причина за масовна тепачка.

Се судрија Кешељ и Царцарис, а монструозниот Скорцијанитис отвори оган пред себе сакајќи да им зададе што повеќе удари на српските репрезентативци кои беа на теренот.

Тогаш интервенираше капитенот на Србија, Крстиќ кој неколку пати одзади го удри грчкиот центар во глава.

Потоа се обидоа да ги разделат Рашиќ и Бурусис, кои не ни играа на нивниот дуел, Крстиќ во општата гужва со столче го удри Бурусис во глава, кој во крв го напушти теренот….

Погледнете како изгледаше сето тоа од повеќе агли!!!!