(ВИДЕО) ШОК! Пријателот на Тајсон откри што се случуваше таа вечер пред неговиот прв пораз во кариерата!

Loading

Еден од најдобрите боксери на сите времиња, Мајк Тајсон, првиот пораз во кариерата го доживеа во 1990 година во Токио. Тој беше нокаутиран од комплетен аутсајдер, Бастер Даглас и со тоа го шокираше светот.

Овој меч беше еден од најголемите сензации во историјата на боксот. Љубителите на племенските вештини очекуваа лесна одбрана на титулата на „Железиот Мајк“ во борбата против не толку познат и не толку врвен противник.

Пред овој меч Тајсон имаше 37 победи (33 со нокаут) и ниту еден пораз.

Во тоа време, 23-годишниот Тајсон беше толку сигурен во победата што не го сфаќаше Даглас сериозно. Тој лудо се забавуваше со Јапонките пред оваа борба и речиси не спиеше цели два дена.

Неговиот долгогодишен пријател, пејачот Боби Браун, зборуваше за таа ноќ во филмот за популарниот боксер кој моментално се снима.

Тој беше со „Железниот“ во Јапонија на 11 февруари 1990 година. Открива дека легендарниот боксер воопшто не спиел и дека постојано одел на забави непосредно пред мечот.

,,Се журкавме навистина, навистина жестоко. Во собата со нас двајца имаше 24 жени. Си поминавме лудо. Го молев да спие малку пред борбата“, изјави Браун. Тврдоглав како и секогаш, Тајсон не слушаше совети, но тоа скапо го чинеше.

,,На крајот заспа, но во рингот. Не го прикажувајте ова, ќе ме убие – се пошегува Браун, говорејќи во документарецот што се подготвува.

По овој пораз, кариерата на Мајк почна да оди надолу. Набрзо заврши во затвор, четири години беше без борба и никогаш повеќе не беше оној стариот.

Следеа многубројни скандали, многу проблеми кој ги правеше надвор од рингот, а борбите беа полни со контроверзии.

На крајот ја заврши кариерата во 2005 година….